+9821-24565 info@douranitco.com

مجازی سازی Virtualization

مجازی سازی

سرمایه گذاری IT خود را بهینه سازی کنید
VM4
با سرمایه گذاری در بخش مچازی سازی می توانید هزینه های مربوط به خرید تجهیزات شبکه علی الخصوص سرور ها را کاهش داده و همچنین در هزینه های نگهداری شبکه و سرویس های آن صرفه جویی کنید. در واقع به جای درگیر شدن در نگهداری روزانه تجهیزات و سرویس ها شما می توانید روی استراتژی IT متمرکز شوید و از زمان خود برای رسیدن به اهداف اصلی IT استفاده کنید . سیستم های مجازی سازی امروزه پایه IAAS به معنای Infrastructure as a service  می باشند. که در واقع به قرار دادن منابع سخت افزاری سرور ها در ابر مجازی اطلاق می گردد.
ما در زمنیه مجازی سازی از راه حل های دو شرکت مایکروسافت و وی ام ور Vmware بسته به کاربری و نیاز مشتری ها استفاده می کنیم و دارای تجربه عملی در پیاده سازی سیستم های DR به صورت مالتی سایت هستیم.
تكنولوژی مجازی سازی در دیتا سنتر Virtualization in Datacenters
تقریباً یكی از مباحث داغی است كه امروزه بسیار مورد توجه سازندگان دیتا‌سنتر‌ها می‌باشد، و در ساختار، مدیریت و بهره‌وری دیتا سنتر‌های امروزی تغییر چشمگیری ایجاد كرده است. در ذیل به تشریح مزایا، معایب و موارد مجازی سازی در دیتا سنتر ها پرداخته خواهد شد.
معرفی مدل مجازی و ساختار رایج سیستم
معماری سیستم‌های عادی شامل سخت‌افزار Server Type  می‌باشد، كه به طور معمول روی آن یك سیستم عامل نصب گردیده و نرم‌افزارهای لازم نیز روی آن سیستم‌عامل نصب می‌گردد. در شكل ذیل نمای یك سیستم رایج را مشاهده می‌فرمایید.
در شکل زیر معماری رایج یک سرور را مشاهده می فرمایید

vm1
تصویر زیر همان سیستم با افزودن لایه مجازی را مشاهده می کنید

vm2
در تصویر بالای مهمترین تفاوت را در لایه مجازی و یا Virtualization Layer است، تمامی سیستم عامل‌ها روی این لایه نصب گردیده در واقع این لایه تامین كننده Virtual Hardware برای نصب سیستم عامل‌های Guest‌روی ماشین است.
موارد استفاده از مجازی سازی

استفاده به عنوان Consolidation

با استفاده از این تكنولوژی می‌توان تعداد زیادی از سرور‌ها را روی یك سرور فیزیكی قرار داد. با در نظر گیری اینكه امروزه بیشتر سرورها در حدود ۸ تا ۱۲ درصد از قابلیت حقیقی خود را در حالت عادی استفاده می‌كنند، با  انتقال چند سرور روی یك ماشین فیزیكی می‌توان از باقیمانده منابع استفاده نشده، استفاده بهینه نمود

پشتیبانی از نرم‌افزارها و سیستم های قدیمی Legacy Application Support
نرم‌افزارهایی كه روی ماشین‌های قدیمی در حال اجرا می‌باشند را می توان بدون در نظر گیری سازگاری با سخت‌افزار‌های جدید آنها را به سرور‌های مجازی با قابلیت بالا انتقال داد
استفاده همزمان از چند سیستم عامل
در محل هایی كه تعدد سیستم عامل وجود دارد و امكان اختصاص دادن یك سرور جداگانه به هر یك از OS وجود ندارد
استفاده برای ایجاد قابلیت دسترسی بالا High Availability

نرم‌افزارهایی كه ضعیف طراحی شده‌اند معمولاً فاقد امكان HA بوده و ما آنها را Cluster unaware Application  می‌نامیم و راه حل‌های Clustering در این موارد غیر ممكن است. مثلاً برنامه‌ای كه از یك پایگاه داده Local‌ استفاده می‌كند. را می‌توان با استفاده از ابزارهای مجازی            سازی با تاخیر چند ثانیه‌ای بعد از تشخیص خرابی سیستم عامل و یا سخت افزاری به سیستم مجازی دیگر به طور اتوماتیك انتقال داد.

آسان سازی طراحی و به كارگیری سایت های Disaster Recovery

بسیاری از ارایه دهندگان راه‌حل‌های مجازی سازی امكاناتی را برای در طراحی و خودكار سازی روش باز گرداندن اطلاعات در سایت های Disaster Recovery ارایه می‌دهند. به طور مثال این راه حل های دارای قابلیت پشتیبانی از Replication پرتكل‌هایی مانند Iscsi‌ و Fiber Channel Over Ethernet بوده و در زمان Recovery نیز می‌توانند به طور خودكار پیكربندی شبكه سرورها را مطابق سایت مقصد تغییر دهند. این امكان باعث سهولت پیكربندی و افزایش سرعت و كاهش خطای انسانی می‌گردد. همچنین استفاده از این قابلیت می‌تواند نیاز به مطالعه پرونده ها و دستورالعملهای Recovery‌ را كاهش دهد.

امكان استفاده بهینه از منابع و تقسیم بار بین سرورهای Dynamic Resource Scheduling

می‌توان منابع تعدادی از ماشین‌ها را بین ماشین های مجازی بدون در نظر‌گیری اینكه ماشین مجازی روی چه سیستمی Host گردیده است به اشتراك گذاشت. این منابع می توانند از نوع حافظه و یا پردازشی باشند

سهولت در تهیه نسخه پیشتیبان كامل Simplifying Full System Image

امكان تهیه نسخه Snapshot بدون نیاز به نصب برنامه و یا Agent خاص كه باعث سهولت بازگرداندن كل سیستم به قبل از سانحه می‌گردد.

مجازی سازی تجهیزات سخت افزاری شبكه Network Appliance Virtualization

راه‌حل‌‌های مجاتزی معمولاً در برگیرنده تجهیزات مجازی شبكه نیز میگردند كه این امر موجب كاتهش هزینه مدیریت و خرید این گونه تجهیزات نیز می‌گردد در نظر بگیرید سروری كه با یك پورت اترنت به شبكه متصل است و ۱۰۰ سرور مجازی را Host نموده در اینجا مانیازی به خرید سوییچ ۱۰۰ پورت نداریم. از موارد جالب مجازی سازی می توان امكان مجازی سازی تجهیزات مانند دیواره‌های آتش و سیستم‌ های تشخیص نفوذ و .. را نیز نام برد.
موارد عدم امكان پیاده‌سازی

نرم افزارهای مربوط به انتقال صدا و تصویر و موارد نیاز به Performance  بالا

در حال حاضر امكان استفاده از برنامه‌هایی كه نیاز به High Performance دارند وجود دارد، ولی سازندگان نرم‌افزار در صورت استفاده از سیستم‌های مجازی گارانتی آن را فسخ و یا License لازم را برای استفاده ارایه نمی‌دهند بطور مثال برنامه Vmware ESX قادر است، تا ۱۶ گیگابیت بر ثانیه ترافیك وب داشته باشد كه این مقدار ۳ برابر میزان ترافیكی روزانه سایت Ebay است. با این ممكن است شركت تولید كننده یك برنامه Web based ‌اجازه استفاده از آن را روی سرورهای مجازی ندهد

در مواقعی كه نیاز به دسترسی به سخت افزار خاصی باشد Special Hardware Cases

به دلیل آنكه برنامه‌های مجازی سازی بین سخت افزار و سیستم‌عامل سیستم مجازی قرار می‌گیرند در مواردی كه نیاز به استفاده از سخت افزار خاصی مانند كارتهای E1 Voice or Dataو یا كارت‌های Encoding باشد. استفاده از مجازی سازی پیشنهاد نمی‌گردد ، مگر آنكه شركت ارایه دهنده سخت افزار با راه‌حل مجازی سازی استفاده گردیده مطابقت داشته باشد.

پیاده سازی مجازی سازی برای ساخت سایت‌های Disaster Recovery

معمولاً پیاده سازی راه حل های مربوط به Disaster Recover بسیار پرهزینه و پیچیده می‌باشند. به طوریكه ساده ترین روش‌ها نیازمند ساعت ها  مطالعه سند‌های فنی و پیروی از دستورالعمل های پیچیده است. تست سایت پشتیبان نیز تقریباً یك كابوس می‌باشد و برای انجام آن نیز می‌بایست از روشهای Invasive استفاده نمود. راه حل های Disaster Recovery براساس مجازی سازی تا حد بسیار زیادی می تواند باعث سهولت عملكرد و امكان Online نمودن سایت پیشتبان تنها با چند كلیك را می دهد. به دلیل اینكه در مجازی سازی كل ماشین شبیه‌سازی می‌گردد و Mirroring روی كل ماشین صورت می‌گیرد. تنظیمات نرم‌افزاری به حداقل خود می‌رسد.